Co to są żywioły i jakości?

Miłosława Krogulska

Zodiak składa się z 12 znaków zodiaku, które przyporządkowane są czterem żywiołom (zwanych czasem elementem) i trzem jakościom. Cztery żywioły to ogień, ziemia, powietrze i woda. Starożytni uznali je za główne składniki wszechświata. Z koncepcji tej korzystali także średniowieczni magowie i alchemicy. Dziś od określenia jakości i żywiołów rozpoczynamy interpretację horoskopu.

Ogień jest żywiołem, który pobudza i działa.

Ziemia jest fundamentem, na którym powstają trwałe dokonania.

Powietrze inspiruje i pozwala rozprzestrzeniać się informacjom.

Woda to uczucia, emocje, sny i sprawy ukryte w podświadomości.

Te cztery żywioły mogą istnieć w trzech jakościach: kardynalnej, stałej i zmiennej.

Jakość kardynalna sprawia, że żywioł jest w ciągłym ruchu.

Jakość stała sprawia, że pojawia się w swojej zwykłej postaci.

Jakość zmienna powoduje, że żywioł pragnie zmienić swój stan skupienia.

W ten sposób każdy znak zodiaku ma swój żywioł i swoją jakość. Dzięki temu tworzy niepowtarzalną kombinację tych elementów. Jest jeszcze piąty żywioł, który wprawia w ruch koło zodiaku. Ten piąty element to duch, którego miejsce jest w środku zodiakalnego koła.

Znak zodiaku Żywioł Jakość Wyobrażenie
Baran Ogień Kardynalna Wybuchający płomień
Byk Ziemia Stała Zaorane pole
Bliźnięta Powietrze Zmienna Powiew wiatru
Rak Woda Kardynalna Wezbrana rzeka, rosa
Lew Ogień Stała Ogień na palenisku
Panna Ziemia Zmienna Piasek
Waga Powietrze Kardynalna Silny wiatr
Skorpion Woda Stała Jezioro, lód
Strzelec Ogień Zmienna Pochodnia, raca
Koziorożec Ziemia Kardynalna Góra, gruda ziemi
Wodnik Powietrze Stała Wichura
Ryby Woda Zmienna Fala morska, para wodna

Nowości wydawnicze

Kwartalnik Tarocista nr 20W 20. numerze "Tarocisty" zapoznasz się z symboliką dziewiątek, nauczysz się odczytywać alchemiczne znaczenie karty Hierofant oraz wróżebna interpretacje karty Słońce. Prezentujemy również historię Tarota Marsylskiego, najbardziej znanej talii w historii tarota. Proponujemy też rozkłady dla samotnych: Czas na miłość, Sobie przeznaczeni i Druga szansa.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13W 13 numerze kwartalnika "Astrologia Profesjonalna" znajdują się teksty o wielkich koniunkcjach w horoskopie urodzeniowym i w astrologii mun­dalnej, o niefortunnym położeniu Wenus, a także artykuł na temat elekcji medycznych oraz przepo­wiednie polityczne siedemnastowiecznego astrolo­ga Williama Lilly'ego.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 19W 19. numerze "Tarocisty" przeczytasz o znaczeniu kart Gwiazda i Księżyc, zapoznasz się z bogatym zwierzyńcem w Tarocie Thota, zapoznasz się z pogłębionymi znaczeniami tarotowych siódemek. Proponujemy również rozkłady na nowe sytuacje: na pierwszą randkę, nową pracę czy nową znajomość. Dowiesz się, jakie litery i dÂźwięki przyporządkowane są wielkim arkanom, co może ci w medytacji z kartami.

Zamów aktualny numer