10 Festiwal Tarota w Warszawie

Polecamy

Horoskop roczny
na 2016 rok

Wróżba z tarota
na 2016 rok

Horoskop chiński na rok Ognistej Małpy (2016)

Horoskop miłosny
na 2016 rok

Horoskop zawodowy
na 2016 rok

Horoskop numerologiczny
na 2016 rok

Numerologia kariery
na rok 2016

Runy na biznes i karierę
w roku 2016

Numerologiczny horoskop miesięczny

Kursy i warszaty w Warszawskiej Szkole Astrologii

Kurs internetowy "Astrologia dla początkujących" I-IV 2016

Więcej informacji i zapisy

Kurs internetowy "Astrologia dla zaawansowanych. Techniki prognozowania przyszłości" I-III 2016

Więcej informacji i zapisy

Kurs internetowy "Astrologia partnerska" I-III 2016

Więcej informacji i zapisy

Kurs internetowy "Tarot dla zaawansowanych" I-IV 2016

Więcej informacji i zapisy

Plan warsztatów czwartkowych IX-XII 2015

Więcej informacji i zapisy

Co wiesz o znakach Zodiaku?

Izabela Podlaska

Zodiak to sfera, która rozciąga się nad naszymi głowami na niebie, wykreślona przez starożytnych astrologów i astronomów, po obu stronach ekliptyki i jest podzielona na dwanaście gwiazdozbiorów. Gwiazdozbiory te z czasem nazwano znakami zodiaku, a odpowiadające kiedyś znakom zodiaku gwiazdozbiory przesunęły się z biegiem wieków na skutek ruchu ziemi wokół własnej osi, tak, że obecnie znaki zodiaku i gwiazdozbiory nie pokrywają się ze sobą.

Dawni astrologowie podporządkowali poszczególne znaki różnym formom życia i typom charakterów ludzkich. Zodiak jest więc systemem znaków, który odzwierciedla to, co jest kosmiczne i uniwersalne w człowieku i w innych formach życia na ziemi.

Zodiak jest przedstawiamy w formie koła i składa się z 12 znaków zodiaku, które przyporządkowane są czterem żywiołom (zwanych czasem elementami) i trzem jakościom. Cztery żywioły to ogień, ziemia, powietrze i woda. Starożytni uznali je za główne składniki wszechświata. Z koncepcji tej korzystali także średniowieczni magowie i alchemicy. Dziś od określenia jakości i żywiołów rozpoczynamy interpretację horoskopu.

Ogień jest żywiołem, który pobudza i działa. Znaki ogniste to Baran, Lew i Strzelec. Osoby te są zmienne, wesołe i bardzo inteligentne. Uwielbiają podróże, sporty, przygody i wesołe towarzystwo. Łatwo przystosowują się do nowych warunków, nie są przesadnie wymagające czy wybredne. Nie mają do nikogo pretensji i nie przywiązują nadmiernej wagi do materialnej strony życia. Sprawdzają się nie tylko jako kochankowie, ale i jako przyjaciele. Są bardzo ciekawi świata i ludzi, dlatego często ich partnerzy są o nich zazdrośni.

Ziemia jest fundamentem, na którym powstają trwałe dokonania. Znaki ziemskie to Byk, Panna i Koziorożec. Osoby te są bardzo praktyczne i przewidujące. Planują swoją przyszłość, dlatego chcą mieć absolutną pewność, co do uczuć i zamiarów partnera. Jako kochankowie są bardzo zmysłowi i wyrafinowani. Lubią proste przyjemności, takie jak dobra muzyka i jedzenie. Mają konserwatywne poglądy na temat rodziny i bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. Dbają o bezpieczeństwo i materialne zabezpieczenie swoich bliskich. Nieraz są bardzo uparte i trudno je przekonać do zmiany zdania.

Powietrze inspiruje i pozwala rozprzestrzeniać się informacjom. Znaki powietrzne to Bliźnięta, Waga i Wodnik. Osoby te są bardzo energiczne, ruchliwe i skore do zabawy. Lubią życie towarzyskie, częste wyjazdy i przyjęcia. Przeważnie uprawiają oryginalne, niebezpieczne sporty. Lubią rządzić innymi, rzadko kiedy przyznają się do własnych błędów. Działają szybko i bez zastanowienia. Potrzebują osoby, która przypominać im będzie o ważnych terminach i rodzinnych rocznicach. Jako kochankowie są namiętni i bardzo pomysłowi. Ich entuzjazm i żarty poprawią humor w każdej sytuacji życiowej.

Woda to uczucia, emocje, sny i sprawy ukryte w podświadomości. Znaki wodne to Rak, Skorpion i Ryby. Osoby te kierują się w życiu emocjami, są wrażliwe na swoim punkcie i łatwo je urazić. Mają bardzo silną intuicję, interesują się psychologią, ezoteryką i niewyjaśnionymi zjawiskami. Trudno je oszukać i wprowadzić w błąd, bo przejrzą na wylot twoje ukryte intencje. Jako kochankowie są bardzo czuli, wrażliwi i namiętni. Są bardzo podatni na wpływy otoczenia, wyjątkowo przejmują się krytycznymi uwagami na swój temat. Są skryte i mało mówią o swoich uczuciach i przeżyciach. Często poświęcają się dla dobra innych.

Te znaki zodiaku przypisane czterem żywiołom dzielą się też na trzy jakości: kardynalną, stałą i zmienną.

Jakość kardynalna sprawia, że żywioł jest w ciągłym ruchu. Przyporządkowane są jej znaki: Baran, Rak, Waga, Koziorożec. Znaki kardynalne władają głową i rozumem. Są we wszechświecie inicjatorami i podejmują pewne działania, które potem rzadko i z dużym trudem kończą. Są siłą napędową wszechświata, ruchem, pragnieniem tworzenia i kosmiczną energią.

Jakość stała sprawia, że żywioł pojawia się w swojej zwykłej postaci. Przyporządkowane są jej znaki: Byk, Lew, Skorpion i Wodnik. Znaki stałe rządzą duszą i wolą. Odpowiadają za podtrzymywanie i rozwój we wszechświecie, a podjęte sprawy zawsze doprowadzają do końca. Są wytrwałą, spokojną i zorganizowaną mocą wszechświata, która buduje i daje formę oraz solidne podstawy każdemu działaniu, które jest inicjowane przez jakość kardynalną.

Jakość zmienna powoduje, że żywioł pragnie zmienić swój stan skupienia. Przyporządkowane są jej znaki: Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby. Znaki zmienne rządzą ciałem i zmysłami. Odpowiadają one za zmiany we wszechświecie - pozytywne (transformacja) i negatywne (rozpad). Ich zadaniem jest osiągnięcie harmonii i mądrości we wszechświecie oraz połączenie w równowadze jakości kardynalnej i stałej.

W ten sposób każdy znak zodiaku ma swój żywioł i swoją jakość. Dzięki temu tworzy niepowtarzalną kombinację tych elementów. Jest jeszcze piąty żywioł, który wprawia w ruch koło zodiaku. Ten piąty element to duch, którego miejsce jest w środku zodiakalnego koła.

W Zodiaku występuje też podział na znaki męskie, tzw. pozytywne: Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec i Wodnik, oraz na znaki żeńskie, tzw. negatywne: Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec i Ryby.

Znany jest również podział na znaki północne: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew i Panna, oraz na znaki południowe: Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby. Znaki północne są tzw. znakami osobistymi, są bardzo samodzielne, a nawet egoistyczne, dążą do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Znaki południowe natomiast są tzw. znakami społecznymi, lubią działać w grupie i są bardzo towarzyskie, dążą do rozwoju i działają na korzyść swojego społeczeństwa czy kraju.

W Zodiaku znaki, które na kole znajdują się naprzeciwko siebie, są ze sobą bardzo powiązane. Jedno jest przeciwieństwem drugiego i każde w takiej zodiakalnej parze dąży do tego, co ma ten drugi znak, choć w praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ bardzo się od siebie różnią. W ten sposób Barany chcą być uprzejme i miłe jak Wagi, ale z trudem im to wychodzi, Byki chcą być tak zmysłowe i tajemnicze jak Skorpiony, Bliźnięta pragną być mądre i mieć taki autorytet jak Strzelce, Raki chcą być tak ważne jak Koziorożce, Lwy pragną mieć tyle przyjaciół i nowatorskich pomysłów co Wodniki, a Panny chcą być tak uduchowione jak Ryby.

Zodiak jest według astrologów obrazem człowieka, dlatego w starożytności astrologowie przypisali poszczególnym znakom części organizmu człowieka. Baran to głowa, Byk to gardło i szyja, Bliźnięta to wszystkie podwójne kończyny i płuca, Rak to układ pokarmowy i klatka piersiowa, Lew to serce i rdzeń kręgowy, Panna to narządy jamy brzusznej (jelita i śledziona), Waga to układ moczowy i nerki, Skorpion to narządy płciowe, Strzelec to biodra i uda, Koziorożec to skóra i zęby, Wodnik to łydki i podudzia, a Ryby to stopy i układ limfatyczny.

Wedle znaków Zodiaku nazwano też ery w dziejach ludzkości. Teraz wkraczamy w Erę Wodnika, a poprzednio byliśmy przez dwa tysiące lat w Erze Ryb. Wcześniejsze okresy to Era Barana, Byka itd.

Widzimy więc, że Zodiak służy i do opisu człowieka, wszechświata, jak i całych er w życiu ludzkości. Jest uniwersalnym alfabetem, zbiorem przemyślnie ułożonych i powiązanych ze sobą symboli, które od wieków fascynują człowieka i opisują oraz wyjaśniają jego życie na ziemi.

Nowości wydawnicze

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 11W 11. numerze "Astrologii Profesjonalnej" dużo miejsca poświęcamy pracy słynnej amerykańskiej astrolog Joan Quigley, która przez wiele lat doradzała Reaganom. Odszyfrowujemy również zagadkę, jakie naprawdę są Wodniki. Prezentujemy wskazówki, jak interpretować spalone planety w horoskopie urodzeniowym i w progresjach. Opisujemy również znaczenie aspektów Księżyca z Saturnem.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 17W 17. numerze "Tarocisty" skupiamy się na praktyce wróżenia i materialnej stronie życia. Izabela Podlaska-Konkel omawia znaczenie Diabła, który często kusi nas aby mieć więcej i więcej. O Dworze Denarów, jako podstawie naszego codziennego życia, pisze Miłosława Krogulska. Przedstawiamy też wskazówki, jak wybrać strażnika talii i jak nawiązać z nim kontakt. Podajemy rozkłady na sprawy zawodowe.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 10W tym numerze poświęcamy dużo miejsca sprawom szóstego domu. Przyglądamy się zastosowaniu komet na przestrzeni wieków w astrologii mundalnej i urodzeniowej. Piszemy o tym, jak interpretować tranzyty Plutona, uważane za najsilniejsze w życiu każdego człowieka. Opisujemy zasady astrologii azteckiej. Dla tych, którzy pracują ze starymi datami, mamy artykuł na temat stylów liczenia początku roku.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 16W najnowszym numerze "Tarocisty" mamy dla Was duży wybór tekstów dotyczących różnych aspektów kart tarota. Karta Umiarkowanie jest postrzegana przez wielu zarówno początkujących, jak i zaawansowanych tarocistów jako trudną i enigmatyczną. Krzysztof Azarewicz odsłania przed naszymi czytelnikami sekrety karty Żądza w Tarocie Thota. Prezentujemy szczegółową analizę Dworu Kielichów i czwórek.

Zamów aktualny numer