Co wiesz o znakach Zodiaku?

Izabela Podlaska

Zodiak to sfera, która rozciąga się nad naszymi głowami na niebie, wykreślona przez starożytnych astrologów i astronomów, po obu stronach ekliptyki i jest podzielona na dwanaście gwiazdozbiorów. Gwiazdozbiory te z czasem nazwano znakami zodiaku, a odpowiadające kiedyś znakom zodiaku gwiazdozbiory przesunęły się z biegiem wieków na skutek ruchu ziemi wokół własnej osi, tak, że obecnie znaki zodiaku i gwiazdozbiory nie pokrywają się ze sobą.

Dawni astrologowie podporządkowali poszczególne znaki różnym formom życia i typom charakterów ludzkich. Zodiak jest więc systemem znaków, który odzwierciedla to, co jest kosmiczne i uniwersalne w człowieku i w innych formach życia na ziemi.

Zodiak jest przedstawiamy w formie koła i składa się z 12 znaków zodiaku, które przyporządkowane są czterem żywiołom (zwanych czasem elementami) i trzem jakościom. Cztery żywioły to ogień, ziemia, powietrze i woda. Starożytni uznali je za główne składniki wszechświata. Z koncepcji tej korzystali także średniowieczni magowie i alchemicy. Dziś od określenia jakości i żywiołów rozpoczynamy interpretację horoskopu.

Ogień jest żywiołem, który pobudza i działa. Znaki ogniste to Baran, Lew i Strzelec. Osoby te są zmienne, wesołe i bardzo inteligentne. Uwielbiają podróże, sporty, przygody i wesołe towarzystwo. Łatwo przystosowują się do nowych warunków, nie są przesadnie wymagające czy wybredne. Nie mają do nikogo pretensji i nie przywiązują nadmiernej wagi do materialnej strony życia. Sprawdzają się nie tylko jako kochankowie, ale i jako przyjaciele. Są bardzo ciekawi świata i ludzi, dlatego często ich partnerzy są o nich zazdrośni.

Ziemia jest fundamentem, na którym powstają trwałe dokonania. Znaki ziemskie to Byk, Panna i Koziorożec. Osoby te są bardzo praktyczne i przewidujące. Planują swoją przyszłość, dlatego chcą mieć absolutną pewność, co do uczuć i zamiarów partnera. Jako kochankowie są bardzo zmysłowi i wyrafinowani. Lubią proste przyjemności, takie jak dobra muzyka i jedzenie. Mają konserwatywne poglądy na temat rodziny i bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. Dbają o bezpieczeństwo i materialne zabezpieczenie swoich bliskich. Nieraz są bardzo uparte i trudno je przekonać do zmiany zdania.

Powietrze inspiruje i pozwala rozprzestrzeniać się informacjom. Znaki powietrzne to Bliźnięta, Waga i Wodnik. Osoby te są bardzo energiczne, ruchliwe i skore do zabawy. Lubią życie towarzyskie, częste wyjazdy i przyjęcia. Przeważnie uprawiają oryginalne, niebezpieczne sporty. Lubią rządzić innymi, rzadko kiedy przyznają się do własnych błędów. Działają szybko i bez zastanowienia. Potrzebują osoby, która przypominać im będzie o ważnych terminach i rodzinnych rocznicach. Jako kochankowie są namiętni i bardzo pomysłowi. Ich entuzjazm i żarty poprawią humor w każdej sytuacji życiowej.

Woda to uczucia, emocje, sny i sprawy ukryte w podświadomości. Znaki wodne to Rak, Skorpion i Ryby. Osoby te kierują się w życiu emocjami, są wrażliwe na swoim punkcie i łatwo je urazić. Mają bardzo silną intuicję, interesują się psychologią, ezoteryką i niewyjaśnionymi zjawiskami. Trudno je oszukać i wprowadzić w błąd, bo przejrzą na wylot twoje ukryte intencje. Jako kochankowie są bardzo czuli, wrażliwi i namiętni. Są bardzo podatni na wpływy otoczenia, wyjątkowo przejmują się krytycznymi uwagami na swój temat. Są skryte i mało mówią o swoich uczuciach i przeżyciach. Często poświęcają się dla dobra innych.

Te znaki zodiaku przypisane czterem żywiołom dzielą się też na trzy jakości: kardynalną, stałą i zmienną.

Jakość kardynalna sprawia, że żywioł jest w ciągłym ruchu. Przyporządkowane są jej znaki: Baran, Rak, Waga, Koziorożec. Znaki kardynalne władają głową i rozumem. Są we wszechświecie inicjatorami i podejmują pewne działania, które potem rzadko i z dużym trudem kończą. Są siłą napędową wszechświata, ruchem, pragnieniem tworzenia i kosmiczną energią.

Jakość stała sprawia, że żywioł pojawia się w swojej zwykłej postaci. Przyporządkowane są jej znaki: Byk, Lew, Skorpion i Wodnik. Znaki stałe rządzą duszą i wolą. Odpowiadają za podtrzymywanie i rozwój we wszechświecie, a podjęte sprawy zawsze doprowadzają do końca. Są wytrwałą, spokojną i zorganizowaną mocą wszechświata, która buduje i daje formę oraz solidne podstawy każdemu działaniu, które jest inicjowane przez jakość kardynalną.

Jakość zmienna powoduje, że żywioł pragnie zmienić swój stan skupienia. Przyporządkowane są jej znaki: Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby. Znaki zmienne rządzą ciałem i zmysłami. Odpowiadają one za zmiany we wszechświecie - pozytywne (transformacja) i negatywne (rozpad). Ich zadaniem jest osiągnięcie harmonii i mądrości we wszechświecie oraz połączenie w równowadze jakości kardynalnej i stałej.

W ten sposób każdy znak zodiaku ma swój żywioł i swoją jakość. Dzięki temu tworzy niepowtarzalną kombinację tych elementów. Jest jeszcze piąty żywioł, który wprawia w ruch koło zodiaku. Ten piąty element to duch, którego miejsce jest w środku zodiakalnego koła.

W Zodiaku występuje też podział na znaki męskie, tzw. pozytywne: Baran, Bliźnięta, Lew, Waga, Strzelec i Wodnik, oraz na znaki żeńskie, tzw. negatywne: Byk, Rak, Panna, Skorpion, Koziorożec i Ryby.

Znany jest również podział na znaki północne: Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew i Panna, oraz na znaki południowe: Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik i Ryby. Znaki północne są tzw. znakami osobistymi, są bardzo samodzielne, a nawet egoistyczne, dążą do zaspokojenia podstawowych potrzeb. Znaki południowe natomiast są tzw. znakami społecznymi, lubią działać w grupie i są bardzo towarzyskie, dążą do rozwoju i działają na korzyść swojego społeczeństwa czy kraju.

W Zodiaku znaki, które na kole znajdują się naprzeciwko siebie, są ze sobą bardzo powiązane. Jedno jest przeciwieństwem drugiego i każde w takiej zodiakalnej parze dąży do tego, co ma ten drugi znak, choć w praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ponieważ bardzo się od siebie różnią. W ten sposób Barany chcą być uprzejme i miłe jak Wagi, ale z trudem im to wychodzi, Byki chcą być tak zmysłowe i tajemnicze jak Skorpiony, Bliźnięta pragną być mądre i mieć taki autorytet jak Strzelce, Raki chcą być tak ważne jak Koziorożce, Lwy pragną mieć tyle przyjaciół i nowatorskich pomysłów co Wodniki, a Panny chcą być tak uduchowione jak Ryby.

Zodiak jest według astrologów obrazem człowieka, dlatego w starożytności astrologowie przypisali poszczególnym znakom części organizmu człowieka. Baran to głowa, Byk to gardło i szyja, Bliźnięta to wszystkie podwójne kończyny i płuca, Rak to układ pokarmowy i klatka piersiowa, Lew to serce i rdzeń kręgowy, Panna to narządy jamy brzusznej (jelita i śledziona), Waga to układ moczowy i nerki, Skorpion to narządy płciowe, Strzelec to biodra i uda, Koziorożec to skóra i zęby, Wodnik to łydki i podudzia, a Ryby to stopy i układ limfatyczny.

Wedle znaków Zodiaku nazwano też ery w dziejach ludzkości. Teraz wkraczamy w Erę Wodnika, a poprzednio byliśmy przez dwa tysiące lat w Erze Ryb. Wcześniejsze okresy to Era Barana, Byka itd.

Widzimy więc, że Zodiak służy i do opisu człowieka, wszechświata, jak i całych er w życiu ludzkości. Jest uniwersalnym alfabetem, zbiorem przemyślnie ułożonych i powiązanych ze sobą symboli, które od wieków fascynują człowieka i opisują oraz wyjaśniają jego życie na ziemi.

Nowości wydawnicze

Kwartalnik Tarocista nr 20W 20. numerze "Tarocisty" zapoznasz się z symboliką dziewiątek, nauczysz się odczytywać alchemiczne znaczenie karty Hierofant oraz wróżebna interpretacje karty Słońce. Prezentujemy również historię Tarota Marsylskiego, najbardziej znanej talii w historii tarota. Proponujemy też rozkłady dla samotnych: Czas na miłość, Sobie przeznaczeni i Druga szansa.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13W 13 numerze kwartalnika "Astrologia Profesjonalna" znajdują się teksty o wielkich koniunkcjach w horoskopie urodzeniowym i w astrologii mun­dalnej, o niefortunnym położeniu Wenus, a także artykuł na temat elekcji medycznych oraz przepo­wiednie polityczne siedemnastowiecznego astrolo­ga Williama Lilly'ego.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 19W 19. numerze "Tarocisty" przeczytasz o znaczeniu kart Gwiazda i Księżyc, zapoznasz się z bogatym zwierzyńcem w Tarocie Thota, zapoznasz się z pogłębionymi znaczeniami tarotowych siódemek. Proponujemy również rozkłady na nowe sytuacje: na pierwszą randkę, nową pracę czy nową znajomość. Dowiesz się, jakie litery i dÂźwięki przyporządkowane są wielkim arkanom, co może ci w medytacji z kartami.

Zamów aktualny numer