Nordic walking - sport, który nie męczy

Miłosława Krogulska

Spacery z kijkami do nordic walking to pozytywna moda, która opanowała cały świat. Dyscyplinę wynaleźli Finowie, aby urozmaicić letnie treningi biegaczy narciarskich. W Polsce w parkach "kijkują" starsi, a wyczynowo biegają młodzi, nasza olimpijska medalistka Justyna Kowalczyk także! Kije odciążają stawy i są polecane przez lekarzy nawet tym osobom, które przeszły bardzo ciężkie schorzenia, także kardiologiczne. Odciążają stawy, poprawiają wydolność płuc, wzmacniają serce i wszystkie mięśnie, a w dodatku pomagają schudnąć.

Wprawny ezoteryk zauważy, że kto regularnie uprawia nordic walking, ten synchronizuje działanie wszystkich czakr, doskonale oczyszcza swoją aurę i z czasem o wiele głębiej oddycha. A to wszystko sprawia, że ma więcej pozytywnej energii.

Oczyść blokady

Gdy zbyt długo prowadzimy siedzący tryb życia, wtedy w naszym ciele powoli przybywa blokad energetycznych i nasza energia mentalna słabnie. W naszym ciele odkładają się wszystkie emocje, jakie przeżywamy. Pozytywne dodają nam sił, negatywne pozbawiają nas energii.

Blokady energetyczne z czasem mogą być podłożem dla chorób, które podstępnie niszczą nasze ciało. Dlatego ruch to życie! Nie może być to jednak stresująca rywalizacja czy frustrująca walka z własnym ciałem, a prawdziwa przyjemność, którą celebrujesz i na myśl o której po prostu się cieszysz. Nawet pół godziny spaceru nordic walking pomoże ci uporządkować myśli, wyciszyć się, nabrać dystansu do kłopotów.

Jak dobrać kijki?

Jedyny sprzęt, jakiego potrzebujesz aby dołączyć do grona entuzjastów, to dwa kije. W sklepach sportowych, a nawet w dużych marketach, pojawia się coraz większy wybór, w cenie nawet od 60 zł za dwa kije. Uważaj tylko, aby nie pomylić kijków do nordic walking z kijami do trekkingu.

Kije do nordic walking mają specjalny uchwyt z pasków, w które wkładasz rękę. Na końcu kijów znajduje się tzw. stópka, którą można odkręcać i zmieniać w zależności od podłoża, po którym będziesz chodzić. Warto wybrać kije jak najlżejsze. Mogą być składane, tzw. teleskopowe, o regulowanej długości. Wtedy może korzystać z nich więcej osób w rodzinie, łatwiej je przewieźć.

Kije mają różną długość, bo dobiera się je do wysokości osoby, która będzie ich używać. Generalna zasada jest taka, że wzrost osoby mnoży się przez 0,68, a otrzymana wartość to długość kijków. Wyniki można trochę zaokrąglić. Np. 168 cm razy 0.68 to 114 cm i 24 mm, a więc odpowiednie kijki powinny mieć 115 cm. Nie trzymaj się jednak sztywno tej zasady, bo ludzie różnią się między sobą długością rąk i nóg. Ja według równania powinnam mieć kije o długości 115 cm, ale jest mi wygodniej chodzić z kijami o długości 118 cm.

Jak chodzić?

Włóż ręce w paseczki przy uchwytach kijków i zacznij spokojnym krokiem iść przed siebie. Niech twoje ręce swobodnie zwisają, a kijki szorują sobie po ziemi. Po kilku chwilach sam spostrzeżesz, że gdy dajesz krok do przodu prawą nogą, twoja lewa ręka wysuwa się do przodu, a potem gdy lewa noga wysuwa się do przodu, to towarzyszy jej prawa ręka. W ten sposób nauczysz się kroku przemiennego - prawa noga, lewa ręka i odwrotnie! Kiedy będziesz stawiać stopę piętą na ziemi, zaczniesz jednocześnie odbijać się kijkami od ziemi! Niech stukają o ziemię kawałek za twoją nogą, nie musisz wystawiać kijków do przodu. Po kilkunastu minutach z pewnością złapiesz rytm! Przed cały czas staraj się mieć wyprostowane plecy, a ręce w łokciach uginaj do kąta prawie prostego -tak, jak ci wygodnie. Nordic walking odwzorowuje naturalny rytm i dlatego nie męczy. Możesz wynająć instruktora, który pomoże ci złapać rytm lub poprosić innego "kijkowicza" o pomoc.

Idź tak szybko, jak chcesz! Najlepsze jest takie tempo, podczas którego możesz swobodnie rozmawiać, dlatego niektórzy nazywają tą dziedzinę nodic plotking!

W czym chodzić?

Zacząć możesz nawet w mokasynach lub trampkach, ale jeśli marzysz o dalekich wycieczkach, to kup sportowe buty. Jeśli chodzisz głównie po asfalcie, to wybierz takie buty, które mają podeszwę z tzw. amortyzatorami. Ja używam butów do joggingu, a moja mama wybrała bardziej masywne sportowe buty trekkingowe. Strój powinien być w miarę lekki, bo podczas chodzenia bardzo szybko się rozgrzejesz. Jeśli masz mokre plecy, to znak, że ubrałeś się za ciepło. Na szczęście ten sport to nie rewia mody i chodzić możesz w czym dusza zapragnie, nawet w cygańskiej spódnicy i w słomkowym kapeluszu! Podczas chodzenia masz zajęte obie ręce, dlatego jeśli chcesz coś zabrać, to włóż to do kieszeni lub małego plecaka. Warto kupić bidon na wodę, który wisi na pasku i nie utrudnia ruchów.

Z kim i gdzie chodzić?

Uprawiać nordic walking możesz wszędzie, a współtowarzysze szybko się znajdą! Dzięki kijkom poznałam mnóstwo sąsiadów! W parkach możesz spotkać całe grupy z instruktorem, warto się do nich dołączyć.

W Polsce żadna dziedzina sportu nie może się obyć bez działaczy, dlatego powstało już kilka stowarzyszeń, które skupiają entuzjastów kijków. W Gnieźnie odbyły się nawet mistrzostwa nordic walking na czas. Żadne papiery nie są na szczęście konieczne, aby organizować wspólne nordic walkowe spacery dla przyjaciół czy sąsiadów. Dlatego kup kijki i tej wiosny wyczaruj sobie nimi optymizm i zdrowie!

Nowo?ci wydawnicze

Kwartalnik Tarocista nr 20W 20. numerze "Tarocisty" zapoznasz się z symboliką dziewiątek, nauczysz się odczytywać alchemiczne znaczenie karty Hierofant oraz wróżebną interpretacje karty Słońce. Prezentujemy również historię Tarota Marsylskiego, najbardziej znanej talii w historii tarota. Proponujemy też rozkłady dla samotnych: Czas na miłość, Sobie przeznaczeni i Druga szansa.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Astrologia Profesjonalna nr 13W 13 numerze kwartalnika "Astrologia Profesjonalna" znajdują się teksty o wielkich koniunkcjach w horoskopie urodzeniowym i w astrologii mun­dalnej, o niefortunnym położeniu Wenus, a także artykuł na temat elekcji medycznych oraz przepo­wiednie polityczne siedemnastowiecznego astrolo­ga Williama Lilly'ego.

Zamów aktualny numer

Kwartalnik Tarocista nr 19W 19. numerze "Tarocisty" przeczytasz o znaczeniu kart Gwiazda i Księżyc, zapoznasz się z bogatym zwierzyńcem w Tarocie Thota, zapoznasz się z pogłębionymi znaczeniami tarotowych siódemek. Proponujemy również rozkłady na nowe sytuacje: na pierwszą randkę, nową pracę czy nową znajomość. Dowiesz się, jakie litery i dźwięki przyporządkowane są wielkim arkanom, co może ci w medytacji z kartami.

Zamów aktualny numer